James Ruse Agricultural High School

Gesta Non Verba

Telephone02 9871-7126

Emailjamesruse-h.school@det.nsw.edu.au

Academic achievements

Students from James Ruse have a proud record of academic achievement.  The school has consistently obtained outstanding results in public examinations while excellent performances have been recorded in State, Australian and International competitions in a variety of intellectual pursuits.

The majority of James Ruse students proceed to university with considerable success in a broad range of tertiary studies in which students are well represented in:

  • Law
  • Medicine
  • Science
  • Engineering
  • Economics / Commerce
  • Agricultural Science
  • Health Sciences
  • Information Technology
  • Computing Studies
  • Veterinary Science

And many more ....

 

Higher School Certificate Success in 2019

James Ruse Agricultural High School  topped the honours list in the HSC for the 24th time with 72.79% of our cohort achieving a band 6 achieving the top in school rankings overall. 55% of our students were considered top all-rounders making the Premier’s List of achieving 10 or more units in subjects with a mark over 90.  36/153 of our students gained State Ranks.

Fabulous success to the students of 2019 in NSW achieving 1st place, Kim Zheng in Mathematics Extension 1, Jocelin Shing-Yan Hon in Mathematics Extension 2, Jason Liu in Software Design and Development and Jerry Shen in Japanese Extension.

11 Of the 46 NSW students who got ATARs of 99.95 were from James Ruse:

  • Bruce Chen
  • Jocelin Hon
  • Paul Kim
  • David Lee
  • Terry Peng
  • Matthew Shu
  • Jirau Shen
  • Katrina Shen
  • Lily Wang
  • Emilie Wu
  • Kim Zheng

Nominations to ENCORE 

  • Eunice Wah Yan Cheng
  • Samuel Lam
  • Brian Lei
  • Kevin Jing Han Li
  • Jerry Jiarui Wang
  • Edwin Xu

NSW state rankings 2019: 

Agriculture

  • Claire Zhilin Hua      -      Rank 3
  • Joshua Salama         -      Rank 4
  • Henry Zhu                -      Rank 7
  • Grace Li                    -      Rank 8
  • Richard Huang        -      Rank 9
  • Sophie Dien             -      Rank 10

English Advanced

  • Aisha Abdu                 -    Rank 10
  • Lauren Xuan Wang    -    Rank 11
  • Flora Jennifer Lee      -    Rank 12

English Extension 2

  • Aisha Abdu                 -    Rank 9

Mathematics

  • Eunice Wah Yan Cheng      -    Rank 13

Mathematics Extension 1

  •  Kim Zheng             -    Rank 1 

Mathematics Extension 2

  • Jocelin Shing-Yan Hon     -      Rank 1
  • Bruce Chen                       -      Rank 3
  • Eagan Jiang                       -      Rank 6
  • Kim Zheng                        -      Rank 7
  • Emilie Guang-Rui Wu       -     Rank 10

Software Design and Development

  • Jason Liu                    -      Rank 1
  • Reid Wang                 -      Rank 6
  • Arielle Gravning        -      Rank 7    

Biology

  • Li Yi  Wang              -      Rank 6    
  • Wen Jing Chen        -      Rank 18  
  • James Jing  Zhao     -      Rank 18  

Chemistry

  • Li Yi Wang                             -      Rank 6  
  • Danushan Dayaparan          -      Rank 9
  • Matthew Wei Shun Shu       -      Rank 9 
  • Jocelin Shing-Yan Hon         -      Rank 11
  • Emilie Guang-Rui Wu          -      Rank 14 

Japanese Extension

  • Jerry Shen             -    Rank 1

Latin Extension

  • Bruce Chen             -    Rank 4

Physics

  • David Lee                           -      Rank 3
  • Kim Zheng                         -      Rank 3
  • Bob Chen                           -      Rank 7  
  • Matthew Wei Shun Shu    -      Rank 8

Personal Development, Health and Physical Education

  • Abhinayeni Kuhasri                 -      Rank 5
  • Anagha Kanive-Hariharan      -      Rank 8

Science Ext

  • Eunice Wah Yan cheng             

Tamil Continuers

  • Anjala Ranjith             -    Rank 2